Založ si blog

Keď je ministrom kaderník s ukončenou obuvníckou učňovkou

Opätovné zrušenie maturít. Žart? Nie! Realita dnešných dní. Ministerstvo školstva pod vedením Branislava Gröhlinga sa rozhodlo, že maturita vlastne ani nie je dôležitá a zakončiť tak štyri roky snaženia a učenia nie je potrebné.

Viacero fundovaných odborníkov už vyjadrilo svoj názor, že je to totálne zlyhanie ministra a nezmysel. Maturitná skúška je overenie si vedomostí, schopností a zručností, ktoré študenti počas štúdia nadobudli. Ide o vyvrcholenie náročnej cesty.

Dnes je doba, kedy chcú byť všetci vysokoškolákmi a záujem o remeslá prudko klesol. Bývalý rektor vysokej školy Eduard Chmelár v televíznej diskusii uviedol že: „Už teraz sa uchádzajú o štúdium na vysokých školách čoraz menej a menej pripravení študenti s obrovskými medzerami v poznatkoch, vďaka čomu dochádza k postupnému znižovaniu kritérií.“ Podľa portálu portalvs.sk máme na Slovensku 35 vysokých škôl, 117 fakúlt a 4991 študijných programov. Málo? Veľa? Aj laická verejnosť vie, že ich kvalita je rôzna. Spochybňovaním dôležitosti maturity vysielame signál, že až taká dôležitá nie je a laťku školskej úspešnosti a dôležitosti kvality štúdia posúvame ustavične nižšie.

Poďme sa na maturitu pozrieť z hľadiska psychológie osobnosti.

Adolescencia patrí medzi kritické etapy života človeka a jej vyvrcholením je dospelosť. Napomôcť k ukončeniu jednej vývinovej etapy a vstupe do novej pomáhajú tzv. prechodové iniciačné rituály a maturita je práve jeden z nich. Úspešným zvládnutím danej úlohy či skúšky v tomto prípade maturity sa mení status z dieťaťa na mladého dospelého rešpektovaného ostatnými dospelými. A toto mimoriadne dôležité jasné ukončenie jednej vývinovej etapy a vstupe do druhej bude chýbať už ďalšej skupine mladých ľudí. V dnešnej zmätenej dobe, plnej pretlaku rôznych informácií sú rituály nesmierne dôležité. Dávajú mladým ľuďom jasný signál kam sa v rámci spoločnosti majú zaradiť, čo za spoločenský status im patrí a aké životné role s ním súvisia.

A práve generáciu mladých ľudí, ktorá si už prvou veľkou prekážkou neprešla posielame do života. Maturitnú skúšku sme obmedzili len na priemer známok. Budú z nich lekári, ekonómovia, politici… Naozaj to chceme?

Nemáme tu najstaršie univerzity v Európe, ale skúsme mať čo najlepšie!

17.03.2021

„Gröhlingovi odzvonilo. Jeho výmenu žiada akademický senát Trnavskej univerzity. “ Článok s týmto titulkom som si so záujmom otvorila, pretože Trnavská univerzita je moja Alma mater. Som vyštudovaný sociálny pedagóg s prvou atestáciou a 7 ročnou praxou v školstve. Za 5 rokov štúdia na tejto univerzite som mala tú česť stretnúť mnoho skvelých [...]

Prečo nie sú deti v školách?

01.02.2021

Slovenské deti sú stále doma. Bude to pomaly rok čo vymenili školské lavice za počítačové obrazovky. My dospelí sme im zlegalizovali to, čo sme im stále zakazovali, či nadeľovali za odmenu. K tejto téme sa už vyjadrilo mnoho odborníkov, ktorí vymenovali zoznam negatívnych dopadov. Ide o fatálne dôsledky. Deti stratia školské návyky, dištančné vzdelávanie je [...]

Vyhliadková veža na Štrbskom Plese

Vyhliadková veža na Štrbskom Plese má nového prevádzkovateľa. V budúcnosti možno skončí mimo Slovenska

24.07.2024 08:15

Mnohými nenávidenú rozhľadňu začali stavať v roku 2019. Dokončili ju v roku 2021 a o dva roky neskôr skončila spoločnosť, ktorá ju prevádzkovala, v konkurze.

kórea, kľdr

KĽDR vypustila smerom na Južnú Kóreu ďalšie balóny s odpadkami. Tentokrát však dopadli aj do areálu sídla prezidenta

24.07.2024 07:55

Južná Kórea v reakcii na vypúšťanie balónov s odpadkami z KĽDR obnovila propagandistické vysielanie cez hranice smerom do KĽDR.

Macron

Macron sa chce vyhnúť 'neporiadku'. Počas olympijských hier ponechá centristickú úradnícku vládu

24.07.2024 06:57

Tesne pred jeho vystúpením si ľavicová koalícia, ktorá v tohtoročných parlamentných voľbách získala najviac hlasov, zvolila za premiérku Lucie Castetsovú.

Russia Ukraine

ONLINE: Ukrajina chce čo najskôr toľko vlastných rakiet, aby nebola závislá od spojencov

24.07.2024 06:30, aktualizované: 08:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil program výroby vlastných rakiet, aby sa krajina nemusela spoliehať len na spojencov.

Dagmara Al-Khaldi Mičeková

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 11101x
Priemerná čítanosť článkov: 3700x

Kategórie